[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه سه شیوه برنامه تمرین ترکیبی (مقاومتی و هوازی) با و بدون محدودیت جریان خون بر برخی از شاخص های هایپرتروفی در زنان سالمند
مهدیه ابراهیم نیا 1، سید علیرضا حسینی کاخک2 ، امیرحسین حقیقی2
1- ، spnt.me@gmail.com
2- دانشگاه حکیم سبزواری
چکیده:   (135 مشاهده)
مقدمه
در سالمندی حجم و قدرت عضلات اسکلتی کاهش می­یابد. بنابراین تحقیقات روی مداخله­های بالقوه­ای که بتواند افت عملکرد را کاهش دهد، بسیار حائز اهمیت است، لذا هدف از پژوهش حاضر بررسی تأثیر هشت هفته تمرین ترکیبی با و بدون محدودیت جریان خون بر سطوح سرمی مایوستاتین، فولیستاتین و IGF-1 در زنان سالمند بود.
مواد و روش‌ها
40 زن سالمند با دامنه سنی 70-55 سال، به صورت تصادفی به چهار گروه شامل: 1) تمرین ترکیبی همراه با محدودیت جریان خون، 2) تمرین ترکیبی با شدت پایین بدون محدودیت جریان خون، 3) تمرین ترکیبی با شدت بالا بدون محدودیت جریان خون و 4) کنترل تقسیم شدند. برنامه تمرینی شامل تمرینات مقاومتی و هوازی بود که سه بار در هفته به مدت هشت هفته انجام شد. میزان سرمی IGF1، مایوستاتین و فولیستاتین قبل و پس از مداخلات اندازه‌گیری شدند. از روش تجزیه و تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر و آزمون تعقیبی بونفرونی برای تجزیه و تحلیل داده­ها استفاده گردید. سطح معنی­داری P<0.05 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها
تفاوت بین گروه­ها در میزان فولیستاتین و مایوستاتین سرمی معنی­دار بود (0001/0=p)، نتایج IGF1 علی­رغم افزایش در پیش آزمون- پس آزمون، بین گروه­های تمرینی تفاوت معنی­داری مشاهده نشد (05/0<p).
نتیجه‌گیری
با توجه به نتایج این مطالعه به نظر می­رسد استفاده از تمرین ترکیبی همراه با انسداد عروق در زنان سالمند منجر به اثر مثبت عوامل آنابولیکی در جلوگیری از آتروفی عضلانی می­شود و توصیه می­گردد که در برنامه تمرینی زنان سالمند گنجانده شود.
واژه‌های کلیدی: تمرینات ترکیبی، محدودیت جریان خون، شاخص های رشد عضلانی، زنان سالمند
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۹
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علوم پزشکی نیشابور J Neyshabur Univ Med Sci

*** هرگونه کپی برداری از این سایت بدون ذکر منبع غیر قانونی و همراه با پیگیری های قضایی می باشد *** مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور *** Any copying of this site without citing the source is illegal And is associated with the pursuit of justice ***

Persian site map - English site map - Created in 0.16 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3855