[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه نگرش و کیفیت زندگی سالمندان مقیم/غیرمقیم به سرای سالمندان
یزدان عبدالمحمدی* 1، سمانه طبایی ، الهه دقیق بین ، شهروز رهبری
1- ، Yazdan.y.m.k@gmail.com
چکیده:   (411 مشاهده)
مقدمه
جمعیت جهان به سرعت در حال سالمند شدن است و امروزه در اکثر جوامع، سالمندی به عنوان یک مسئله مهم مطرح می باشد. هدف مطالعه، مقایسه نگرش سالمندان مقیم/ غیر مقیم به سراهای سالمندی و بررسی کیفیت زندگی آنها  بود.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر از نوع مطالعه توصیفی مقایسه ای- مقطعی بود، که در آن داده ها توسط جمعیت 212 نفری شامل 171 نفر سالمند غیرمقیم سرای سالمندان و 41 نفر سالمند مقیم سرای سالمندان از طریق یک پرسشنامه سه بخشی جمع آوری شد که شامل اطلاعات دموگرافیک، پرسشنامه محقق ساخته نگرش به سرای سالمندان و پرسشنامه استاندارد کیفیت زندگی بود. تجزیه و تحلیل داده ها به کمک نرم افزار SPSS و از طریق آمار توصیفی و استنباطی (آزمون­های t دو نمونه مستقل، آزمون من-ویتنی، آزمون کروسکال والیس و تحلیل واریانس یک طرفه) انجام شد.
یافته ها: از جمعیت 212 نفری این تحقیق2/51 درصد از سالمندان مقیم مرد و مابقی زن بودند. 1/59 درصد از سالمندان غیر مقیم مرد و مابقی زن بودند. میانگین نمره نگرش سالمندان مقیم و غیر مقیم از 22 تا 100 نمره به ترتیب برابر 31/78±19/54 و 63/94±77/59 بود که نمره نگرش گروه سالمندان مقیم به سرای سالمندان از سالمندان غیر مقیم کمتر بود و در تمامی ابعاد کیفیت زندگی سالمندان غیرمقیم بالاتر از سالمندان مقیم بود (01/0> p).
نتیجه گیری: نتیجه این پژوهش حاکی از این است که عواملی همچون تعداد فرزند، وضعیت منزل و میزان تحصیلات بر کیفیت زندگی سالمندان تاثیر چشم گیری دارد.
واژه‌های کلیدی: سالمندان- سبک زندگی- سرای سالمندان- نگرش
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: پرستاری سالمندی
دریافت: ۱۳۹۸/۲/۴ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۴/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۵ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۸/۶/۴
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علوم پزشکی نیشابور J Neyshabur Univ Med Sci

*** هرگونه کپی برداری از این سایت بدون ذکر منبع غیر قانونی و همراه با پیگیری های قضایی می باشد *** مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور *** Any copying of this site without citing the source is illegal And is associated with the pursuit of justice ***

Persian site map - English site map - Created in 0.23 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3977