[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی آموزش توجه بر تمامی عملکردهای توجهی و بازداری پاسخ در کودکان مبتلا به اختلال کم‌توجهی/ بیش فعالی
ناهید نیکپور1 ، سید محمد حسین موسوی نسب* 2، مسعود فضیلت پور1
1- دانشگاه شهید باهنر کرمان
2- دانشگاه شهید باهنر کرمان ، hossein.mousavi-nasab@uk.ac.ir
چکیده:   (302 مشاهده)
مقدمه
اختلال کم‌توجهی/ بیش فعالی از جمله رایج‌ترین اختلالات رشدی عصبی دوران کودکی محسوب می‌شود. توجه یکی از مهم‌ترین کارکردهای شناختی آسیب‌دیده در این کودکان می‌باشد که می‌تواند بسیاری از کارکردهای تحصیلی، اجتماعی و شغلی آینده این کودکان را متأثر سازد. هدف از مطالعه حاضر، بررسی اثربخشی آموزش توجه بر عملکرد توجه و بازداری پاسخ کودکان مبتلا به اختلال کم‌توجهی/ بیش فعالی بود.
مواد و روش­ها
نوع پژوهش نیمه آزمایشی با  نمونه گیری هدفمند به صورت پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه کنترل بود. بدین منظور 40 دانش‌آموز پسر مبتلا به اختلال کم‌توجهی/ بیش فعالی به کمک مصاحبه بالینی و پرسشنامه کانرز شناسایی و انتخاب شدند و به طور تصادفی 20 نفر در گروه آزمایش و 20 نفر در گروه کنترل گمارده شد. به منظور اندازه‌گیری متغیرهای پژوهش از تکلیف استروپ، آزمون عملکرد پیوسته، آزمون دسته¬بندی کارت¬های ویسکانسین و آزمون توجه تقسیم شده استفاده شد. آموزش توجه با استفاده از مجموعه‌ای از بازی‌های شناختی مرتبط با توجه و تکالیف توجه محور روی گروه آزمایش در 8 جلسه اجرا گردید. جهت تحلیل داده‌ها از روش تحلیل کوواریانس استفاده گردید.
یافته­ ها
نتایج نشان داد که آموزش توجه، عملکرد توجه پایدار و بازداری پاسخ را در کودکان مبتلا به اختلال کم‌توجهی/ بیش فعالی به طور معناداری بهبود بخشید، اما بر عملکرد توجه انتخابی، توجه متناوب و توجه تقسیم شده اثر معناداری نداشت.
نتیجه­ گیری
با توجه به یافته‌ها، برای ارتقاء توجه پایدار و بازداری پاسخ در کودکان مبتلا به اختلال کم‌توجهی/ بیش فعالی می­توان از بسته آموزشی حاضر استفاده نمود
واژه‌های کلیدی: اختلال کم‌توجهی/ بیش‌فعالی، توجه، شناخت
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی
دریافت: ۱۳۹۸/۲/۵ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۶/۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۲۳ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۸/۸/۱۰
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علوم پزشکی نیشابور J Neyshabur Univ Med Sci

*** هرگونه کپی برداری از این سایت بدون ذکر منبع غیر قانونی و همراه با پیگیری های قضایی می باشد *** مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور *** Any copying of this site without citing the source is illegal And is associated with the pursuit of justice ***

Persian site map - English site map - Created in 0.22 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3977