[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
ارزش تشخیصی و اعتبار افتراقی مقیاس درجه‌بندی وندر - یوتا در شناسایی سنجه‌های مقیاس درجه‌بندی اختلال نقص توجه / بیش‌فعالی بزرگسالان کانرز در نمونه‌ای از زندانیان: یک اعتبارسنجی کنترل‌شده
آقا قائم صالح پور1 ، آقا قاسم صالح پور 2، خانم عذرا اکبری3 ، خانم ثریا باقری مرودیزج3
1- واحد علوم و تحقیقات گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه شیراز ، MSalehpoor.ClinPsy@gmail.com
3- دانشگاه تبریز
چکیده:   (510 مشاهده)
مقدمه
اختلال نقص توجه/بیش­فعالی (ADHD) می­تواند به رفتارهای پرخطر بینجامد و بکارگیری ابزاری که از توان تشخیصی مناسبی برای گزینش علائم ADHD در جمعیت­های بزهکار برخوردار باشد، امری اجتناب­ناپذیر است. از این رو، هدف از پژوهش حاضر بررسی ارزش تشخیصی و اعتبار افتراقی مقیاس درجه­بندی وندر-یوتا (25-WURS) در گروهی از زندانیان واجد و فاقد نشانه­شناسی ADHD و افراد عادی با فقدان قطعی تشخیص ADHD براساس مقیاس درجه­بندی ADHD بزرگسالان کانرز بود.
مواد و روش­ها
در یک مطالعه اعتبارسنجی در زندان مرکزی رشت در سال 1395-1394، 100 زندانی مرتکب سرقت و 70 فرد عادی به عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزارها شامل 25-WURS، مقیاس درجه­بندی ADHD بزرگسالان کانرز، مقیاس سازگاری اجتماعی و پرسشنامه استرس ادراک­شده بود. داده­ها با استفاده از تحلیل تمایز، آزمون کای­اسکوئر، تحلیل واریانس/کواریانس چندمتغیره و تک­متغیره و آزمون تعقیبی حداقل تفاوت معنی­دار فیشر تحلیل شدند.
یافته­ها
تحلیل تمایز نشان داد که 25-WURS توانست علائم ADHD سه گروه از زندانیان واجد و فاقد نشانه­شناسی و افراد عادی را از یکدیگر تشخیص دهد و صحت طبقه‌بندی کلی آن معادل 1/64% می­باشد؛ هر چند بخش عمده­ای از زندانیان فاقد نشانه­شناسی را نادیده گرفت. همچنین، پس از تحلیل­های کنترل­شده، میانگین نمرات مولفه­های‌ سازگاری اجتماعی در زندانیان واجد نسبت‌به سایر گروه­ها و برای استرس در زندانیان واجد نسبت‌به افراد عادی با احتساب نقاط‌برش 36، 39 و 46 به‌طورمعنی‌داری بیشتر بود.
نتیجه­گیری
25-WURS عملکرد گزینشی قابل‌قبولی در زندانیان واجد نشانه­شناسی ADHD داشته و می‌تواند در سنجش‌های مرتبط با جمعیت­های بزهکار ‌به‌کار رود.
 
واژه‌های کلیدی: نقص توجه / بیش فعالی، اعتبار، سرقت، استرس روانی، سازگاری اجتماعی
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی
دریافت: 1398/8/21 | ویرایش نهایی: 1399/2/29 | پذیرش: 1399/4/14 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1399/11/4
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علوم پزشکی نیشابور J Neyshabur Univ Med Sci

*** هرگونه کپی برداری از این سایت بدون ذکر منبع غیر قانونی و همراه با پیگیری های قضایی می باشد *** مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور *** Any copying of this site without citing the source is illegal And is associated with the pursuit of justice ***

Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4275