[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط نگرش به جراحی زیبایی و ترس از تصویر بدن بین دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1398
حسین صفری ، معصومه شاهسوند ، یاسمن اوشیدری ، حسن ماندعلی ، مریم شهرستانکی ، فربد عبادی فرد آذر، احسان شهرستانکی 1
1- ، shahrestanakie3472@yahoo.com
چکیده:   (514 مشاهده)
زمینه و هدف:  این مطالعه با هدف بررسی رابطه نگرش به جراحی زیبایی و اختلال در تصویر بدن بین دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1398 انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه از نوع مقطعی (توصیفی-تحلیلی) بود که بر روی کلیه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران از مهر تا آذر سال 1398 به مدت سه ماه انجام شد. در این مطالعه اندازه حجم نمونه 400 نفر بود. ابزار اندازه گیری داده ها شامل اطلاعات دموگرافیک و پرسشنامه های نگرش به جراحی زیبایی (ASCC) و ترس از تصویر بدن (BICI) بود. آنالیزهای آماری با استفاده از برنامه  آماری STATA 11 انجام شد.
نتایج: از 400 دانشجوی شرکت کننده در مطالعه 80/53 درصد مرد و 30/46 درصد آنها زن با میانگین سنی 80/3±35/22 سال بودند. نتایج آزمون آماری t-test مستقل بین میانگین نمره کل ASCC با جنسیت (P-value=0.128) و وضعیت تاهل (P-value=0.719)  تفاوت آماری معنی داری را نشان نداد. اما نتایج آنالیز واریانس یک طرفه بین میانگین نمره کل ASCC با مقاطع تحصیلی تفاوت آماری معنی داری را نشان داد (P-value=0.003). نتایج آزمون رگرسیون خطی چندگانه با تعدیل سایر متغیرها نشان داد با افزایش نمره BICI، نمره کل ACSS و زیرگروه های آن به طرز معنی داری افزایش پیدا می کند (P-value<0.001).
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه حاکی از آن است که اختلال تصویر بدن می تواند بر نگرش به جراحی زبیابی دانشجویان تاثیر مستقیمی داشته باشد. دانشجویان دوره کارشناسی نیز نسبت به دانشجویان دوره تکمیلی تمایل بیشتری برای انجام جراحی زیبایی داشتند.
واژه‌های کلیدی: نگرش به جراحی زیبایی، تصور از بدن، دانشجویان
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
دریافت: 1399/2/23 | ویرایش نهایی: 1399/5/31 | پذیرش: 1399/6/21 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1399/11/4
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علوم پزشکی نیشابور J Neyshabur Univ Med Sci

*** هرگونه کپی برداری از این سایت بدون ذکر منبع غیر قانونی و همراه با پیگیری های قضایی می باشد *** مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور *** Any copying of this site without citing the source is illegal And is associated with the pursuit of justice ***

Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4275