:: دوره 4، شماره 4 - ( سال چهارم، شماره چهارم،زمستان 1395 ) ::
دوره 4 شماره 4 مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور - صفحه 11 - 21 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه مکانیزم‌‌های تنظیم شناختی هیجان و سبک زندگی با افسردگی در مبتلایان به سندرم روده تحریک‌‌پذیر
بهاره قربانی تقلیدآباد ، سید رضا تسبیح‌‌سازان مشهدی
چکیده:   (2188 مشاهده)

مقدمه

تاکنون دلیل قطعی سندرم روده تحریک‌‌پذیر مشخص نشده است. از این رو در پژوهش‌‌های مختلف علل متعددی برای این سندرم گزارش شده است. نقش عوامل روانشناختی در بروز و تشدید علایم این سندرم در پژوهش‌‌ها گزارش می‌‌شود. پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه مکانیزم‌‌های تنظیم شناختی هیجان و سبک زندگی با افسردگی در مبتلایان به سندرم روده تحریک‌‌پذیر به اجرا درآمده است.

مواد و روش‌‌ها

۱۷۰ شخص مبتلا به سندرم روده تحریک‌‌پذیر (۹۳ زن و ۷۷ مرد) در یک پژوهش مقطعی- تحلیلی در ۴ کلینیک گوارش شهرستان ارومیه به روش نمونه‌‌گیری در دسترس انتخاب شدند و به پرسشنامه مکانیزم‌‌های تنظیم شناختی هیجان، سبک زندگی و افسردگی پاسخ دادند. برای تحلیل داده‌‌ها از تحلیل همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون استفاده شد.

یافته‌‌ها

بین مکانیزم‌‌های تنظیم شناختی هیجان و سبک زندگی با افسردگی، ارتباط معنی‌‌داری گزارش شد. سبک زندگی با همبستگی معنی‌‌دار ۵۳۴/۰، در ارتباط با افسردگی مطرح می‌‌باشد. نتایج تحلیل رگرسیون حاکی از آن بود که فاکتور سرزنش دیگران (۱۴/۱) بزرگترین توان پیش‌‌بینی افسردگی در بیماران مبتلا به سندروم روده تحریک‌‌پذیر دارد. همچنین آنالیز رگرسیون خطی نشان داد فاکتور سبک زندگی به عنوان عامل پیش‌‌بینی معنی‌‌دار در این دسته از بیماران مطرح می‌‌باشد.

نتیجه‌‌گیری

پژوهش حاضر ارتباط بین مکانیزم‌‌های تنظیم شناختی هیجان و سبک زندگی را با افسردگی در مبتلایان به سندرم روده تحریک‌‌پذیر تأیید نموده و لزوم توجه به مکانیزم‌‌های تنظیم شناختی هیجان و فاکتورهای مرتبط با سبک زندگی و تعدیل آنها در درمان مبتلایان به سندرم روده تحریک‌‌پذیر را آشکار ساخته است.

واژه‌های کلیدی: تنظیم شناختی هیجان، افسردگی، سندرم روده تحریک‌‌پذیر، سبک زندگی
متن کامل [PDF 497 kb]   (755 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۱/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 4 - ( سال چهارم، شماره چهارم،زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها