:: دوره 4، شماره 4 - ( سال چهارم، شماره چهارم،زمستان 1395 ) ::
دوره 4 شماره 4 مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور - صفحه 59 - 68 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر نانوذرات طلا بر محور HPG (هیپوتالاموس-هیپوفیز-گنادی) موش‌‌های سوری نر نژاد NMRI
مهناز علیخانی، عبدالحسین شیروی ، ویدا حجتی
چکیده:   (2276 مشاهده)

مقدمه

علی‌‌رغم مزایای متعدد، اثرات سمی و مضر نانوساختارها به یکی از دغدغه‌‌های اصلی‌‌ محققان تبدیل شده است. هدف مطالعه حاضر بررسی اثرات نانوذرات طلا بر هورمون‌‌های LH، FSH، و تستوسترون در موش‌‌های سوری نر نژاد NMRI می‌‌باشد.

مواد و روش‌‌ها

ابتدا۳۰ سر موش سوری نر نژاد NMRI به طور تصادفی به سه گروه ده تایی کنترل و گروه‌‌های تجربی شامل موش‌‌های دریافت‌‌کننده دوز ppm ۵۰ و ppm ۱۰۰ تقسیم شدند. نانوذرات طلا به مدت ۷ روز بصورت درون‌‌ صفاقی به موش‌‌ها تزریق شد. پس از اتمام این دوره، حیوانات توسط کتامین و زایلین بیهوش و خون‌‌گیری از قلب آنها انجام شد. در مرحله بعد، حیوانات تشریح و بافت بیضه از بدن آنها خارج شد و جهت انجام مراحل بافت‌‌شناسی آماده گردید. تحلیل داده‌‌ها با استفاده از نرم‌‌افزار SPSS v/۲۱ و در سطح معنی‌‌داری آماری ۰/۰۵ انجام شد.

یافته‌‌ها

نتایج حاکی از افزایش معنی‌‌دار غلظت‌‌ هورمون‌‌های LH و FSH و کاهش معنی‌‌دار هورمون تستوسترون در گروه‌‌های تجربی نسبت به گروه کنترل بود.

نتیجه‌‌گیری

با توجه به یافته‌‌ها می‌‌توان نتیجه گرفت نانوذرات طلا میزان هورمون ‌‌های LH و FSH و تستوسترون را در موش‌‌های سوری نر تغییر داده و می‌‌توانند باعث تداخل سیستم متابولیسمی شوند.

واژه‌های کلیدی: نانوذرات، هورمون‌‌های LH و FSH، تستوسترون، بیضه، موش سوری
متن کامل [PDF 753 kb]   (718 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل |
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۱/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 4 - ( سال چهارم، شماره چهارم،زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها