:: دوره 5، شماره 2 - ( سال پنجم، شماره دوم، تابستان 1396 ) ::
دوره 5 شماره 2 مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور - صفحه 1 - 8 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سطح دی دایمر سرم در بیماران مبتلا به سرطان پستان مراجعه کننده به بیمارستان امام سجاد (ع) رامسر در سال‌‌های 1394-1395
خانم فائقه السادات موسوی، دکتر شهربانو کیهانیان 1، دکتر مریم ذاکری حمیدی
1- ، key@yahoo.com
چکیده:   (5012 مشاهده)

مقدمه
سرطان پستان از شایع‌‌ترین سرطان‌‌های زنان با شیوع رو به افزایش در کشورهای در حال توسعه می‌‌باشد. دی دایمر یک مارکر مولکولی از رشد تومور و متاستاز در بیماران مبتلا به سرطان پستان است. هدف از انجام این مطالعه بررسی تغییرات سطح سرمی دی دایمر در بیماران مبتلا به سرطان پستان می‌‌باشد.
مواد و روش‌‌ها
این مطالعه مقطعی روی 100 بیمار زن با تشخیص سرطان پستان که به کلینیک فوق تخصصی انکولوژی بیمارستان امام سجاد (ع) رامسر مراجعه کرده بودند، با روش نمونه‌‌گیری در دسترس انجام شد.

نتایج
میانگین دی دایمر سرم در مرحله IV بیماری به میزان 304±627، در مرحله III،  µg/mL 101±229 و در مرحله II به میزان  µg/mL 29±180 بوده است. همچنین فراوانی دی دایمر غیرنرمال در بیماران مرحله IV بیشتر بوده است. سطح دی دایمر و فراوانی افراد با دی دایمر بالاتر از حد طبیعی، در بیمارانی که درگیری غدد لنفاوی داشتند بیشتر بوده است. در بیمارانی که تومورمارکر CEA ,CA15-3 غیر نرمال داشتند، سطح دی دایمر بالاتری گزارش شد. سطح دی دایمر سرم در مبتلایان گروه سنی 50-41 سال بیشتر از سایر گروه ها بوده است.

نتیجه‌‌گیری
افزایش سطح دی دایمر سرم با افزایش مرحله بیماری، درگیری غدد لنفاوی و پیش آگهی نامطلوب بیماری همراه است و از آنجاکه دی دایمر مارکری ایمن، ارزان و در دسترس می‌‌باشد می‌‌توان از آن در جهت ارزیابی پروگنوز و بقاء بیمار استفاده کرد.

واژه‌های کلیدی: سرطان پستان، دی دایمر، پیش آگهی، رامسر
متن کامل [PDF 840 kb]   (471 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: خون‌شناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۲


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 2 - ( سال پنجم، شماره دوم، تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها