:: دوره 5، شماره 1 - ( سال پنجم، شماره اول، بهار 1396 ) ::
دوره 5 شماره 1 مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور - صفحه 11 - 18 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع شاخصهای سرمی عفونت هپاتیت B و عوامل خطر مرتبط با آن در زنان باردار مراجعه کننده به آزمایشگاه تشخیص طبی جهاد دانشگاهی در نیشابور سال 1393
آقای محمد رضا هدایتی مقدم، آقای محمد صالحی ، آقای علی اکبر مرادیان ایوری
چکیده:   (1565 مشاهده)
مقدمه
انتقال از مادر به جنین، از راه‌‌های شایع انتقال ویروس هپاتیت  B(HBV) است. این میزان در صورت مثبت بودن مادر از نظر آنتیژن پوششی هپاتیت  B(HBeAg) بیش از 90 درصد است. مطالعه حاضر با هدف بررسی شاخصهای سرمی عفونت ویروس هپاتیت B در زنان باردار مراجعه کننده به آزمایشگاه تشخیص طبی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در شهرستان نیشابور انجام شد.
مواد و روش‌‌ها
در این مطالعه توصیفی-تحلیلی از 1283 زن بارداری که طی تیر ماه تا بهمن ماه سال 1393 جهت انجام آزمایش‌‌های روزمره دوران بارداری به آزمایشگاه مراجعه نموده بودند نمونه سرم تهیه گردید و با روش الایزا از نظر آنتیژن سطحی هپاتیت B (HBsAg) بررسی گردید. برای نمونه‌‌های HBsAg مثبت، سطح سرمی آنتیبادی علیه آنتیژن هسته هپاتیت B (HBcAb)، آنتیژن پوششی هپاتیت B (HBeAg) و آنتیبادی ضد آن (HBeAb) با استفاده از روش الایزا بررسی شد. دادهها توسط SPSS v.18 آنالیز شدند.
یافته‌‌ها
1/09 درصد از زنان باردار HBsAg مثبت بودند. HBcAb توتال در نمونه سرم همه زنان مبتلا به هپاتیت B، مثبت بود اما HBcAb از نوع IgM تنها در 2 نفر (14/3 درصد) شناسایی شد. همچنین نتیجه آزمایشات ابتلا به HBeAg و HBeAb به ترتیب در 2 نفر (14/3 درصد) و 9 نفر (64/3 درصد) از این زنان مثبت گزارش شد.
نتیجه‌‌گیری
شیوع ویروس هپاتیت B در زنان باردار نیشابور کمتر از شیوع آن در جمعیت عمومی شهر مشهد، مرکز استان خراسان رضوی و جمعیت عمومی کل کشور میباشد.
 
واژه‌های کلیدی: ویروس هپاتیت B(HBV)، شیوع، زنان باردار، ایران
متن کامل [PDF 649 kb]   (375 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم آزمایشگاهی
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۱۲


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 1 - ( سال پنجم، شماره اول، بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها