:: دوره 6، شماره 4 - ( سال ششم، شماره چهارم، زمستان 1397 ) ::
دوره 6 شماره 4 مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور - صفحه 11 - 21 برگشت به فهرست نسخه ها
آگاهی، نگرش و عملکرد خانوارهای شهری و روستایی نیشابور در خصوص اصول کاربردی تغذیه درسال 1395
خانم لیلا شوروزی1 ، خانم زهرا خراسانچی2 ، خانم پریسا زارعی شرق* 3، خانم عاطفه صرافان صادقی4
1- معاونت بهداشت نیشابور
2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد
3- علوم پزشکی وارستگان ، parisa_nutritionist@yahoo.com
4- علوم پزشکی وارستگان
چکیده:   (762 مشاهده)
مقدمه
امروزه عدم آگاهی از تغذیه صحیح یکی از مهم­ترین علل معضلات تغذیه‌­ای در جهان است که سبب مشکلاتی از قبیل ابتلا به بیماری­های غیرواگیر مختلف و سوء تغذیه می‌­شود. مطالعه جاری به منظور ارزیابی وضعیت آگاهی، نگرش و عملکرد خانوارهای شهری و روستایی درباره اصول کاربردی تغذیه در سال 1395 در شهرستان نیشابور طراحی و اجرا شد.
مواد و روش­‌ها
این مطالعه به صورت مقطعی به بررسی سطح آگاهی، نگرش و عملکرد خانوارهای شهری در زمینه اصول کلی تغذیه در شهرستان نیشابور می‌­پردازد. روش نمونه­‌گیری به صورت خوشه‌­ا­ی یک مرحله­‌ای با اندازه خوشه­‌های مساوی بود. داده­‌های مورد نیاز از طریق پرسشنامه ساختار یافته و با انجام مصاحبه با افراد واجد شرایط پاسخگویی در خانوارها جمع‌­آوری شد.
یافته‌­ها
در این مطالعه، در مجموع تعداد 385 خانوار در مناطق شهری و روستایی شهرستان نیشابور، مورد بررسی قرار گرفتند. حدود 70 درصد از خانوارهای مورد بررسی 5 گروه اصلی غذایی را می­‌شناختند و حدود 40-70 درصد نسبت به نقش این گروه‌­ها در بدن انسان آگاهی داشتند. در اکثر موارد بررسی شده نگرش خانوارها در زمینه تغذیه مطلوب بود (65-100 درصد).
نتیجه­‌گیری
مطالعه حاضر نشان دهنده آگاهی، نگرش و عملکرد متوسط تا خوب خانواده‌­های شهری و روستایی نیشابور در زمینه اصول کاربردی تغذیه می­‌باشد. نتایج این پژوهش می­‌تواند دفتر بهبود تغذیه را در بهبود طراحی و اجرای موثر برنامه‌­های مداخله­‌ای برای پیشبرد سلامت تغذیه‌­­ای اقشار جامعه یاری کند
.
واژه‌های کلیدی: آگاهی، نگرش، عملکرد، تغذیه، شهری، روستایی
متن کامل [PDF 1118 kb]   (210 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: تغذیه و رژیم درمانی
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۱۰ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۷/۱۲/۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۲۲ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۷/۱۱/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۷/۱۱/۱۷


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 4 - ( سال ششم، شماره چهارم، زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها