:: دوره 6، شماره 4 - ( سال ششم، شماره چهارم، زمستان 1397 ) ::
دوره 6 شماره 4 مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور - صفحه 1 - 10 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات عصاره عناب بر آپوپتوز و تغییر بیان ژن BAX در رده‌ی سلولی سرطان سینه Sk-Br-3
آقای حامد حسینیان* 1، آقای سیدمهدی کلانتر2 ، آقای سیدمحسن میراسماعیلی3
1- گروه ژنتیک، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه علم وهنر، یزد، ایران ، hamedhosseinian.h2@gmail.com
2- گروه ژنتیک، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی، یزد، ایران
3- گروه ژنتیک، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه علم وهنر، یزد، ایران
چکیده:   (888 مشاهده)
مقدمه
سرطان سینه ناشی از رشد خارج از قاعده سلول‌های طبیعی در پستان است. هدف اصلی این تحقیق بررسی اثرات ضدتکثیری عصاره عناب بر رشد و تکثیر رده‌ سلولی سرطانی سینه Sk-Br-3 و ارزیابی تغییرات ژن آپوپتوزی BAX بعد از تیمار می‌باشد.
مواد و روش‌­ها
پس از تهیه عصاره هیدرو الکلی میوه عناب، رده سلولی Sk-Br-3 در گروه‌های متفاوت با عصاره حاصل به مدت 24، 48 و 72 ساعت تیمار شدند. در ادامه با استفاده از MTT مورد سنجش قرار گرفتند و میزان آپوپتوز ثبت گردید. در نهایت از دو گروه کنترل و تحت تأثیر قرار گرفته به مدت 24، 48 و 72 ساعت با غلظت­‌های  2/1 (دوز بیشتر از 1/5 میلی­‌گرم/میلی­‌لیتر)، 1/5 (بین تا 0/5- 1/5) و  0/7 میلی­‌گرم/میلی­‌لیتر (دوز کمتر از 0/5 میلی‌­گرم/میلی‌­لیتر) استخراج RNA انجام‌گرفت،  سنتز cDNA انجام شد و با سیستم Real-Time PCR میزان تغییر بیان ژن BAX با در نظر گرفتن ژن GAPDH به عنوان ژن سراگردان مورد بررسی قرار گرفت.
یافته­‌ها
با استفاده از نتایج بدست آمده از MTT، غلظت­‌های 2/1، 1/5 و 0/7 میلی­‌گرم در میلی­‌لیتر به عنوان IC50 برای زمان­‌های 24، 48 و 72 ساعت انتخاب شدند که در نهایت موجب افزایش آپوپتوز شده، وابسته به زمان بوده و بیان ژن BAX را افزایش داده است.
نتیجه‌­گیری
در این مطالعه برای اولین بار از عصاره هیدرو-الکلی عناب بر روی رده سلولی سرطانی سینه Sk-Br-3 استفاده شد. با توجه به نتایج به‌دست‌آمده می‌توان عصاره هیدرو الکلی عناب را به‌عنوان پروتکل درمانی رده سلولی Sk-Br-3 پیشنهاد داد.
واژه‌های کلیدی: سرطان سینه، عصاره عناب، رده سلولی Sk-Br-3، ژن BAX، MTT
متن کامل [PDF 993 kb]   (363 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: سرطان‌شناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۱۳ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۷/۱۱/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۰/۴ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۷/۱۱/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۷/۱۱/۱۷


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 4 - ( سال ششم، شماره چهارم، زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها