:: دوره 7، شماره 2 - ( سال هفتم، شماره دوم، تابستان 1398 ) ::
دوره 7 شماره 2 مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور - صفحه 34 - 47 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی حذف متیلن بلو از محلول‌های آبی با روش انعقاد الکتریکی در راکتور با جریان پیوسته: مدل سازی و بهینه‌سازی متغیرهای عملیاتی
علی جعفری1 ، منصور قادرپوری* 2
1- گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت و تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، خرم آباد، ایران
2- گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت و تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، خرم آباد، ایران ، mghaderpoori@gmail.com
چکیده:   (1097 مشاهده)
مقدمه
کاربرد وسیع و روز افزون مواد رنگی بویژه رنگ‌­های سنتتیک و لزوم حذف این مواد از محلول­‌های آبی یکی از چالش­‌ها و نگرانی­‌های زیست محیطی و بهداشتی جوامع صنعتی امروزی محسوب می‌­شود. هدف از این مطالعه، بررسی استفاده از فرآیند انعقاد الکتریکی برای حذف رنگ متیلن بلو به عنوان یکی از رنگ­‌های پرکاربرد و مشکل­‌ساز از محلولهای آبی بود.
مواد و روش‌­ها
این مطالعه در مقیاس آزمایشگاهی و در یک راکتور انعقاد الکتریکی با جریان پیوسته انجام گرفت. به منظور آنالیز بهتر از روش سطح-پاسخ با استفاده از مدل باکس-بنکن استفاده گردید. همچنین، جهت درک بهتر فرایند، تاثیر متغیرهای عملیاتی و اثر متقابل آنها بر عملکرد فرآیند، نیز بررسی شد. برای این منظور، سه پارامتر مستقل (هر یک در سه سطح) شامل دانسیته جریان (5، 7/5 و 10 میلیآمپر بر سانتیمتر مربع)، غلظت رنگ (50، 100 و 150 میلیگرم در لیتر) و  زمان عملیاتی (20، 60 و 100 دقیقه) استفاده شد.
یافته­‌ها
نتایج آنالیز واریانس نشان داد حذف رنگ تحت تاثیر تمام متغیرهای مستقل و اثرات متقابل آنها قرار دارد. در شرایط بهینه و در محدوده مقدار متغیرهای انتخاب شده، دانسیته جریان (7/39 میلیآمپر بر سانتیمتر مربع)، رنگ (53/21 میلیگرم در لیتر) و زمان واکنش (86/47 دقیقه)، 99/16 درصد رنگ متیلن بلو حذف گردید.
نتیجه­‌گیری
یافته­‌ها نشان داد که در شرایط عملیاتی بهینه، فرآیند انعقاد الکتریکی می‌­تواند به طور موثری رنگ متیلن بلو را از محلول­‌های آبی حذف نماید. این روش به دلیل سادگی کاربرد و هزینه قابل تحمل آن می­‌تواند در مقیاس واقعی مطالعه و مد نظر قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: رنگ، متیلن بلو، انعقاد الکتریکی، روش سطح-پاسخ
متن کامل [PDF 1448 kb]   (190 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: بهداشت محیط
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۲۲ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۴/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۷ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۸/۲/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۵ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۸/۴/۱۵


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 2 - ( سال هفتم، شماره دوم، تابستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها