:: دوره 8، شماره 3 - ( سال هشتم، شماره سوم، پاییز 1399 ) ::
دوره 8 شماره 3 مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور - صفحه 35 - 47 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی معماری شبکه ملی اطلاعات سلامت در کشورهای امریکا و انگلستان : راهکارهایی برای کشورهای در حال توسعه (1398)
دکتر حسن ابراهیم پور صدقیانی1 ، دکتر حمید بورقی2 ، دکتر علی محمد پور* 3، آقای اسماعیل زینالی4 ، مهندس کاملیا صارمی پور2
1- دانشگاه علوم پزشکی نیشابور
2- دانشگاه علوم پزشکی همدان
3- دانشگاه علوم پزشکی همدان ، al.mohammadpour@umsha.ac.ir
4- دانشکده علوم پزشکی خوی
چکیده:   (1596 مشاهده)
مقدمه
شبکه ملی اطلاعات سلامت(NHIN : Nationwide Health Information Network)،‌ شبکه‌ای است که بواسطه آن تمام ‌ارائه‌کنندگان خدمات بهداشتی به تبادل اطلاعات بهداشتی می‌پردازند. از آنجاییکه معماری چنین شبکه‌ای، از عوامل مهم دخیل در طراحی و ایجاد NHIN است. مطالعه حاضر با هدف تبیین تجربیات دو کشور پیشرو در زمینه طراحی معماری NHIN انجام شد.
مواد و روش­ها
در این مطالعه توصیفی-مقایسه‌ای، جامعه هدف شبکه‌های ملی اطلاعات سلامت بود که به صورت هدفمند NHIN دو کشور آمریکا و انگستان انتخاب شدند. جهت گردآوری اطلاعات از چک لیست محقق ساخته استفاده شد. برای بدست آوردن اطلاعات، منابع معتبر علمی مربوط به معماری NHIN جستجو شدند و سپس با توجه به ابعاد مطرح در معماری NHIN داده‌ها وارد چک لیست‌ها شدند و مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته­ها
نتایج مطالعه سه نوع رویکرد برای معماری NHIN مشخص کرد. معماری NHIN در کشور امریکا که از اتصال شبکه‌های منطقه‌ای اطلاعات بهداشتی و سایر سازمانهای مرتبط در امر سلامت بوجود می‌آید، رویکرد پایین به بالا شناخته شد. شبکه (N3:Network3)  از برنامه ملی فناوری اطلاعات سلامت انگلستان و سیستمهای اطلاعاتی آنها رویکرد بالا به پایین داشتند و رویکرد سومی تحت عنوان"میدل-اوت" شناخته شد.
نتیجه­گیری
هر کدام از رویکردهای معماری NHIN در کشورهای منتخب دارای مزایا و معایبی هستند و انتخاب رویکردها ارتباط مستقیمی با ساختار و ماهیت سیستم بهداشتی  هر کشور داشت بنابراین کشورهای در حال توسعه  می‌بایست برای طراحی معماری NHIN، با عنایت به میزان تمرکز و یا عدم تمرکز سیستم بهداشتی خود از یکی از رویکردهای مذکور و یا ترکیبی از آنها استفاده نمایند.
واژه‌های کلیدی: شبکه ملی اطلاعات سلامت، سیستم ملی اطلاعات سلامت، سیستم های اطلاعات سلامت، تبادل اطلاعات سلامت
متن کامل [PDF 650 kb]   (19 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: انفورماتیک پزشکی
دریافت: 1398/5/3 | ویرایش نهایی: 1399/8/16 | پذیرش: 1398/10/4 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1399/3/28 | انتشار: 1399/3/10 | انتشار الکترونیک: 1399/3/10


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 3 - ( سال هشتم، شماره سوم، پاییز 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها