:: دوره 8، شماره 4 - ( سال هشتم، شماره چهارم، زمستان 1399 ) ::
دوره 8 شماره 4 مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور - صفحه 65 - 72 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه روش‌های کنگو رد آگار و کدورت لوله در تشکیل بیوفیلم در جدایه‌های کلبسیلا پنومونیه از موارد عفونت های ادراری بیمارستان ثامن الائمه بجنورد
دکتر مجید جمشیدیان مجاور1 ، دکتر حمیدرضا فرزین 2، خانم محدثه امیری3
1- موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، شعبه مشهد، ایران.
2- موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، شعبه مشهد، ایران. ، hrfarzin@yahoo.com
3- کارشناسی ارشد رشته باکتری شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه باهنر کرمان
چکیده:   (657 مشاهده)
مقدمه
بیوفیلم را می‌توان یک اجتماع باکتریایی نامید که اغلب بر روی سطوح زنده یا غیر زنده تشکیل می‌شوند و در محیط طبیعی، صنعتی و بیمارستان­ها شایع می­باشند. کلبسیلا پنومونیه به عنوان یک عامل پاتوژن، پتانسیل بالقوه‌ای در ایجاد بیوفیلم دارد. پی بردن تشکیل بیوفیلم در باکتری های تشکیل دهنده‌ی بیوفیلم دارای اهمیت می باشد. هدف از انجام این پژوهش بررسی تشکیل بیوفیلم در جدایه­های کلبسیلا پنومونیه از موارد عفونت‌های ادراری بیمارستان ثامن الائمه بجنورد به دو روش فنوتیپی کنگورد آگار و کدورت لوله می­باشد.
مواد و روش­ها
در مطالعه‌ی حاضر 30 نمونه از کشت­های مثبت دارای جدایه کلبسیلا از بیماران مبتلا به عفونت مجاری ادراری مراجعه کننده به بیمارستان ثامن الائمه شهرستان بجنورد مورد بررسی قرار گرفت. جهت تایید جدایه­ها تست­های بیوشیمیایی از قبیل رنگ‌آمیزی گرم، اوره، سیمون سیترات و  TSIانجام گرفت. جدایه­ها جهت تشکیل بیوفیلم به روش کنگو رد آگار و کدورت لوله مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته­ها
در این پژوهش در بررسی تولید بیوفیلم به روش کنگوردآگار 50 درصد جدایه­ها دارای بیوفیلم قوی و 66/16 درصد دارای بیوفیلم متوسط بودند. هم­چنین در بررسی به روش کدورت لوله 33/33 درصد جدایه­ها دارای بیوفیلم قوی و 40 درصد دارای بیوفیلم متوسط بودند.
نتیجه­گیری
در دو روش مورد مطالعه جدایه­های مورد مطالعه قادر به تولید بیوفیلم بودند. با توجه به تولید بیوفیلم در باکتری­ها و اهمیت آن در بیماری­زایی و ایجاد افزایش مقاومت باکتری در برابر آنتی­بیوتیک­های متداول بررسی تولید بیوفیلم بسیار مهم می­باشد.
واژه‌های کلیدی: کلبسیلا پنومونیه، عفونت ادراری، تشکیل بیوفیلم، کنگوردآگار، کدورت لوله
متن کامل [PDF 434 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: میکروب شناسی
دریافت: 1398/5/23 | ویرایش نهایی: 1399/10/1 | پذیرش: 1399/3/31 | انتشار: 1399/10/1 | انتشار الکترونیک: 1399/10/1


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 4 - ( سال هشتم، شماره چهارم، زمستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها