:: دوره 8، شماره 4 - ( سال هشتم، شماره چهارم، زمستان 1399 ) ::
دوره 8 شماره 4 مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور - صفحه 136 - 147 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی آثار عصاره هیدروالکلی کلپوره (Teucrium polium) بر جنین و مایع کوریوآلانتوییک با استفاده از مدل جنینی ماکیان
دکتر امین درخشان فر1، دکتر هادی توکلی 2، آقای جواد مویدی1، دکتر علی پوست فروش فرد1
1- دانشگاه علوم پزشکی شیراز
2- دانشگاه شهید باهنر کرمان ، tavakkoli@uk.ac.ir
چکیده:   (942 مشاهده)
مقدمه
عوارض جانبی داروها همواره به عنوان یکی از موارد بحث برانگیز در علوم پزشکی مطرح بوده است. تاکنون تحقیقات کافی درباره آثار جانبی و پاتولوژیک گیاه کلپوره به عنوان یک گیاه دارویی بر جنین صورت نگرفته است. لذا مطالعه‌ی پیش‌رو در نظر دارد اثرات پاتولوژیک عصاره هیدروالکلی گیاه کلپوره بر ترکیبات شیمیایی مایع کوریوآلانتوییک و پارامترهای وزن، رشد و بافت‌های خارجی و داخلی جنین را با استفاده از مدل جنینی ماکیان مورد بررسی قرار دهد.
مواد و روش­ها
تعداد 48 تخم‌مرغ نطفه‌دار از نژاد راس 308 بطور تصادفی به 3 گروه مساوی تقسیم گردید. در گروه اول (کنترل) مقدار 5/0 سی‌سی فسفات بافر سالین و در گروه‌های دوم و سوم 5/0 سی‌سی عصاره هیدروالکلی کلپوره به ترتیب با دوزهای 25 و 50 میلی‌گرم/کیلوگرم وزن تخم‌مرغ به داخل زرده تخم‌مرغ‌ها تلقیح گردید. به جنین‌ها تا روز 18 اجازه رشد داده شد و سپس از نظر ضایعات ماکروسکوپی و میکروسکوپی مورد ارزیابی قرار گرفتند.
یافته­ها
تزریق عصاره هیدروالکلی موجب ایجاد اختلال در وزن، رشد و فاکتورهای بیوشیمیایی مایع کوریوآلانتوییک در طول دوران رشد گردید و بیشترین آثار پاتولوژیک در بافت‌های پوششی، مغز، ریه، قلب، کبد و کلیه جنین‌های دریافت‌کننده عصاره کلپوره با دوز 50 میلی‌گرم/کیلوگرم مشاهده گردید.
نتیجه­گیری
عصاره هیدروالکلی کلپوره می‌تواند آثار پاتولوژیک مختلفی در اندام‌های خارجی، داخلی و مایع کوریوآلانتوییک ایجاد نماید. با توجه به مصرف این گیاه در مناطق مختلف ایران، توصیه می‌شود استفاده از آن بخصوص در دوران بارداری با احتیاط صورت پذیرد.
واژه‌های کلیدی: هیستوپاتولوژی، گیاهان دارویی، کلپوره، جنین، ماکیان
متن کامل [PDF 1545 kb]   (172 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: آسیب‌شناسی
دریافت: 1398/8/4 | پذیرش: 1399/3/25 | انتشار: 1399/10/1 | انتشار الکترونیک: 1399/10/1


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 4 - ( سال هشتم، شماره چهارم، زمستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها