:: دوره 8، شماره 4 - ( سال هشتم، شماره چهارم، زمستان 1399 ) ::
دوره 8 شماره 4 مجله دانشکده علوم پزشکی نیشابور - صفحه 55 - 64 برگشت به فهرست نسخه ها
آنالیز گیاه Scabiosa olivieri و بررسی خصوصیات ضد میکروبی آن
دکتر نسرین سرتیپ‌نیا* 1، آقای محمد نقی زاده2 ، دکتر سید محمد مهدی حمدی2 ، دکتر جواد آراسته2
1- ران، دانشگاه آزاد اسلامی ، nsartipnia@gmail.com
2- ران، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (188 مشاهده)
مقدمه
مقاومت میکروارگانیسم­ها به آنتی­بیوتیک­ها در حال افزایش است و محققان به فکر جایگزین کردن عوامل ضدمیکروبی موثر و با عوارض جانبی کمتر می­باشند. یکی از استراتژی­ها، تمرکز بر فعالیت­های فیتوشیمیایی با خاصیت ضدمیکروبی است. در حال حاضر محققان، گیاهان مختلفی را مورد بررسی قرار داده­اند که می­توانند منبع بالقوه­ای برای عوامل مختلف ضدمیکروبی باشند. عصاره­ی گونه­های Scabiosa دارای خاصیت بالای آنتی­اکسیدانی، فلاونوئیدی و ترپنی می­باشد.
مواد و روش­ها
پس از جمع­آوری گیاه و آماده­سازی عصاره­ی متانولی، ابتدا جهت شناسایی ترکیبات فیتوشیمیایی عصاره، آنالیز گاز کروماتوگرافی طیف نگار جرمی (GC/MS) صورت گرفت. سپس توسط روش­ میکروبراث دایلوشن، حداقل غلظت مهارکنندگیMIC) ) و حداقل غلظت کشندگی (MBC) برای Escherichia coli، Staphylococcus aureus وCandida albicans محاسبه گردید.
یافته­ها
آنالیز ترکیبات شیمیایی عصاره، 85 ترکیب را نشان داد که بیشترین آن مربوط به آلفا لینولنیک اسید، پالمتیک اسید، P-xylene و فیتول می­باشد. همچنین مقدار MIC برای باکتری­های S. aureus ، E. coliو C. albicans، به ترتیب برابر 5/2 ، 25 و mg/ml 50 تعیین گردید. مقدارMBC  نیز برای باکتری­های S.aureus و E.coli برابر mg/ml 50 و برای قارچ C.albicans mg/ml 100 به دست آمد. کلیه تستها بصورت دوتایی گذاشته شدند.
نتیجه­گیری
نتایج این تحقیق نشان داد که با توجه به اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی این گیاه، استفاده از عصاره آن می­تواند به عنوان جایگزینی با حداقل اثرات جانبی جهت درمان عفونت­های رایج و بیماری‌های التهابی استفاده نمود.
واژه‌های کلیدی: Scabiosa olivieri، اثر ضدباکتریایی، اثر ضد قارچی، عصاره
متن کامل [PDF 610 kb]   (36 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: میکروب شناسی
دریافت: 1398/9/13 | ویرایش نهایی: 1399/10/1 | پذیرش: 1399/3/24 | انتشار: 1399/10/1 | انتشار الکترونیک: 1399/10/1


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 4 - ( سال هشتم، شماره چهارم، زمستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها